Strona główna / Bez kategorii / Duże idee: Czarne złoto

Duże idee: Czarne złoto

Ten początkowo biedny szlachcic bez szkoły stawał się największym krajowym magnatem naftowym. Był założycielem polskiego przemysłu naftowego, a dodatkowo architektem i popularyzatorem lampy naftowej. Ignacy Łukasiewicz był następującym farmaceutą, jaki zmienił świat.

MŁODOŚĆ
Łukasiewicz urodził się w 1822 r. we wsi Zaduszniki. Jego rodzina chodziła do zubożałej szlachty inteligenckiej. Skończył tylko 4 klasy gimnazjum czy ze względu na złą sprawę gospodarczą podjął działalność ogromnie wcześnie. Zdecydował się praktykować w aptece w Łańcucie. Poprzez kilkadziesiąt lat Łukasiewicz zdobywał doświadczenie, uczył się i wybierał. Jak podnosili jego znani czy przyjaciele, stan obecny w niespotykanym stopniu przydałby się rozwiązanie do kupienie przez niego sporych zdolności i nauki. W ostatnim jednym czasie Łukasiewicz związał się z patriotycznym ruchem konspiracyjnym. Był poprzez ostatnie uważany, śledzony i ostatecznie aresztowany. Od 1846 do 1848 roku przechodził w więzieniu. Po wyjściu na wolność podjął rolę w aptece „Pod Gwiazdą” Piotra Mikolascha we Lwowie.
FARMACEUTA
Od 1850 r. Łukasiewicz studiował Farmację na Uniwersytecie Jagielońskim. Zdał tam wszystkie egzaminy za wyjątkiem farmakognozji, co uniemożliwiło mu dostanie dyplomu. W światku farmacji wsławił się książką – „Manuscript”. Stanowił więc ciężki 274-stronicowy almanach, w którym opisał 125 receptur na: maści, plastry, atramenty, lakiery, kity, sztuczne ognie, kredki do ust, wody na wzrost włosów, a choćby na wytwórczość czekolady. Wszelkie regulaminy zbudowane były alfabetycznie, według początkowych liter poszczególnych przepisów. Całość napisana była absolutnie po łacinie i niemiecku z uwzględnieniem nowoczesnych oznaczeń wagowych. Ale z wykształceniem które miał, mógł pracować jedynie jako człowiek aptekarski. Postanowił zatem ukończyć 2 letni kurs aptekarski. Starania o przyjęcie na brak Lwowa i rozpoczęcie studiów zaczął zaraz po podjęciu pracy u Mikolascha, jednak z wskazówki na jego przeszłość polityczną gubernator lwowski odmówił. Ostatecznie poręczenie od Mikolascha pozwoliło mu przekroczenie granicy. Dyplom magistra farmacji uzyskał zaledwie kilkadziesiąt lat później na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po otrzymaniu dużego wykształcenia wrócił do apteki Mikolascha.
SCHEDA
Ignacy Łukasiewicz był obowiązkowym twórcą przemysłu przetwórczego ropy. Budował rafinerie, destylarnie, nieustannie doskonalił mechanizm produkcyjny. Wcale nie oddał do kraju z usług delikatnej czy społecznej. Łukasiewicz siedział w wielu radach i towarzystwach. Budował nauki i kościoły. Wspierał finansowo kasy gminne. Udzielał pożyczek. Był wysokim i docenianym chemikiem i przedsiębiorcą. Zmarł 7 stycznia 1882 roku na zapalenie płuc. Tuż przed śmiercią kazał podrzeć 60 tys. złotych reńskich w wekslach, których był wierzycielem.
W rok po śmierci Ignacego Łukasiewicza na podłogach polskich wydobywano 51 tys. ton ropy rocznie. Czyniło to trzy największe wydobycie ropy na globie zaraz po Stanach Zjednoczonych i Rosji.

 

Informacje na temat złota znajdziesz: Informacje na temat złota znajdziesz: http://lombardstar.pl/skupzlota

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …