Strona główna / Ciekawostki / Dlaczego zagłębia się dodatkową sekundę?

Dlaczego zagłębia się dodatkową sekundę?

Dlaczego dokonuje się dodatkową sekundę?

Początkiem stanowi obecne, że w roku 1967 r. świat zrezygnował z ogromnej jednostki czasu, skojarzonej z zewnętrznym ruchem Słońca na niebie. Z nowej chwile czas mierzą zegary atomowe. Sekunda jest opisywana jako okres panowania 9 192 631 770 drgań promieniowania atomu cezu-133. Wcześniej doba, godzina i chwila były wydawane przez moment, jaki upływa między kolejnymi południami (najwyższymi położeniami Światła na niebie).

Wprowadzenie atomowej jednostki czasu nie oznaczało zupełnego „rozwodu” z terminem astronomicznym, bowiem w 1972 wprowadzono „uniwersalny czas koordynowany” (w angielskim skrócie: UTC), jaki stanowi choć odmierzany przez zegary atomowe, ale co każdy czas ręcznie korygowany – tak by różnica pomiędzy nim a czasem słonecznym nigdy nie była głośniejsza niż 0,9 sekundy.

Co wtedy opisuje? Jeśli Ziemia przyspieszy obroty, to zabiera się dodatkową sekundę, natomiast jeśli zwolni – dodaje. Wspomina to zwiększanie dodatkowego „przestępnego” dnia co chwila lat w własnym programie, natomiast jest ostatnie ciężko nieprzewidywalne. Na tempo wirowania naszego globu wpływa bowiem mnóstwo przypadkowych czynników – np. trzęsienia ziemi, po jakich wchodzi do przestawienia się dużych gór w skórze ziemskiej. Kluczowym składnikiem są pływy wytwarzane przez grawitację Księżyca i Ciepła – one w cienkim okresie czasu robią spowolnienie wirowania naszej planety.

Przez te pół wieku Ziemia generalnie zwalniała, to od 1972 roku sztucznie dodano już 26 „przestępnych sekund” (ostatnia taka kosmetyka wystąpiła w 2015 roku). Przesądza o aktualnym charakterystyczna instytucja zwana Międzynarodową Służbą Ruchu Obrotowego Gospodarce oraz Planów Odniesienia (IERS).

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem określa się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem decyduje się …