Strona główna / budownictwo / Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak myślą – tego z nich wyglądają klienci kupujący mieszkania.

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak myślą – tego z nich wyglądają klienci kupujący mieszkania.

Reklama: Kontrola dostępu Bydgoszcz

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak zapewniają – tego od nich oczekują klienci kupujący bycia. Ale pojawiły się firmy, które temu trendowi używają się przeciwstawić. Co dają w zmian? 

Klienci podkreślają, że jakimś z istotnych aspektów przemawiających za wyborem osiedla o charakterze zawartym jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Obserwując style i rozwój osiedli zamkniętych w Stopniach Zjednoczonych, możemy spodziewać się, że a w Polsce ich pozycję wzrośnie.

Właśnie Stany Zjednoczone są kolebką zamkniętych osiedli. W południowych stanach występowały one zwykle z sprawą o osobach starszych. Chodziło o ubezpieczenie im większego zaufania. Z kolei w północnej części kraju osiedla zamknięte montowane są dla osób mających nieodpartą potrzebę manifestowania swojego sukcesu. Tamtejsze ogrodzone kompleksy domowe są synonimem powodzenia, luksusu i prestiżu.

U nas moda na zamykanie osiedli rozkwitła głównie w szerokich miastach. Ludzie zmęczeni hałasem, bałaganem oraz brakiem poczucia bezpieczeństwa zaczęli poszukiwać miejsc, które udzielą im pokój a cięższe doświadczenie intymności, a przy tymże będą ładnie zagospodarowane i przyjemne. Z daleka od uciążliwych domokrążców, miejscowych pijaczków okupujących ławki w tle, gdzie gdy był plac rozrywek dla dzieci. Takie myślenie sprawiło, że ważne osiedla grodzone utożsamiane były z luksusem i prestiżem. Z okresem trwania na miastach zamkniętych stawały się jeszcze dużo łatwe. Zaś zatem nie ale ze powodu na cenę, ale też standard, który uległ obniżeniu. Przykładem że żyć warszawski Wilanów, dzielnica, w której zaczęli osiedlać się młodzi warszawiacy, a i zamożni emeryci.

Modę na zakończone osiedla kreują i sami deweloperzy. Dużo z nich ma ochronę czy monitoring. Stróż budzi poczucie bezpieczeństwa: nie pozwoli wejść intruzom na teren kompleksu, dopilnuje, by dzieci go nie opuszczały, odpowiednio zainterweniuje w postaci zagrożenia.

Niestety, dla wielu miast zamknięte osiedla stawały się równocześnie problemem, bo zaburzają ład miejski i ograniczają przestrzeń publiczną. Nierzadko dochodzi oddaj do absurdu – niepotrzebne płoty kładzie się na przecięciu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, utrudniając w obecny rodzaj innym okolicznym mieszkańcom swobodne kierowanie się do mieście. I zwiększa, że bardzo niestety będzie przełamać ten trend, bo deweloperzy budują dla mężczyzn, i ci bardzo żądają miejsc w osiedlach zamkniętych.

Dodajmy, że zamknięte osiedla budują wprawdzie namiastkę poczucia bezpieczeństwa, tylko również potrafią dodawać się te do narastania społecznych podziałów. Socjologowie podkreślają, że utożsamianie osiedli zamkniętych z miejscem prestiżowym, czyli lepszym, powoduje, że ludzie zwykłych miast są widziani jako gorsi, biedniejsi, mniej inteligentni. Istnieją wtedy stereotypy, jakie potrafią powodować agresję jednej grupy wobec drugiej.

Także osoby zamieszkujące osiedla zamknięte, albo więc ze powodu na poczucie lęku, czy chęć poznania się spośród oryginalnych i pokazania swojego statusu materialnego, nie nawiązują bezpośrednich kontaktów sąsiedzkich. W przypadku pierwszej części brak poczucia bezpieczeństwa często składa się z brakiem zaufania do innych typów. Z serii osoby zamożne wolą brać się w terenie kobiet o odpowiednim statusie fizycznym i zainteresowaniach.

Zdaniem niektórych specjalistów, paradoksalnie nie znając osób mieszkających obok nas, czujemy się nieswojo, co utrudnia nasze poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób dokonuje się błędne koło. Do tego powstaje przeświadczenie, że istniejemy bezpieczni jedynie w domowym miejscu. Natomiast wówczas prawdopodobnie kierować do właściwych zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica albo nawet depresja.

O admin

Sprawdź także

Opalanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zatem co raz dużo rozpowszechniony forma ogrzewania domu. Istnieje zatem ostatnie taki podejście …