Strona główna / Ciekawostki / Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zyskał w internetowym plebiscycie na Lokalne Drzewo Roku.

Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zyskał w internetowym plebiscycie na Lokalne Drzewo Roku.

Dąb Józef z Czerwonej na Podkarpaciu zyskał w internetowym plebiscycie na Lokalne DrzewoRoku 2017. W plebiscycie rywalizowało 16 drewien ze Dotychczasowego Kontynentu 

Dąb Józef z Wiśniowej zdobył ponad 17 tys. głosów. Nowe miejsce zajął dąb Brimmons z Walii, którego oparło ponad 16 tys. internautów. Trzecia była lipa będąca w Czechach z wsparciem blisko 15 tys. osób. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tys. internautów z pełnej Europy.

Zwycięski dąb, który wyrażałeś swój region w plebiscycie, w ub.r. tryumfował w realizowanym przez klub krajowym konkursie Drzewo Roku. Ma ok. 650 lat. Wyrósł w dobrach rodziny Mycielskich. Przystający do nich dom był ośrodkiem życia emocjonalnego i łagodnego regionu, i piękne otoczenie majątku ułatwiało pracy twórczej artystów. Stał tam m.in. Józef Mehoffer, malarz, grafik, projektant, scenograf i grafik okresu Młodej Polski.

Artysta, urzeczony pięknem samego z oryginalnych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na rodzimym obrazu, który następnie zlokalizował na tyle stuzłotowego banknotu naszego planu. Banknot stanowił w obiegu w latach 30. XX w. W owy droga dąb zarejestrował się na umowach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tegoż obowiązującego dla własnej społeczności wydarzenia, dąb został wymieniony jego imieniem +Józef+.

Działaczka klubu dodała, że drewno zarejestrowało się ponadto w akcji podczas II wojny światowej. „W pniu tego dębu udawałam się rodzina żydowska” – dodała.

Organizatorem konkursu, który pracuje się od 2011 r., jest czeska fundacja. Jego projektem jest wręczenie wskazówki na długotrwałe drzewa, jak charakterystycznych czynników dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, jakie należy lubić oraz zabezpieczać. W finale konkursu europejskiego mają udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub przejmuje się polską edycją.

Grono państw mających wkład w turnieju dodaje się z roku na rok. W 2011 r. w plebiscycie wzięło udział pięć drzew. W aktualnym roku walczyło już ich szesnaście. Mam możliwość, iż w dodatkowych latach dzięki konkursowi grono przyjaciół i opiekunów drzew jeszcze się powiększy.

W ub.r. zwyciężył dąb, który jest w miasteczku Bataszek na Węgrzech. Dąb Bolko, polski kandydat do tytułu, był czwarty.

Klub powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy biorą się między kolejnymi w opiekę praw zwierząt. Spełniają i pomysły i walki, które zwiększają zrozumienie pozycji mężczyznę w ekosystemie.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem określa się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem decyduje się …