Home / Ciekawostki / Czym różni się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im stanowi ona piękniejsza, tym paliwo stanowi niezmiernie silne na duży dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki.

Czym różni się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im stanowi ona piękniejsza, tym paliwo stanowi niezmiernie silne na duży dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki.

Czym drudzy się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im jest ona większa, tym paliwo stanowi szczególnie wytrwałe na trudny dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki. Benzyna 98-oktanowa wytrzymuje większe sprężanie, zapłon mieszanki może zatem następować stosunkowo późno, jak stała ona maksymalnie ściśnięta. Dzięki temu cykl działalności jest dosyć mały i doskonały, a spalanie jest właściwie wszystkie.

Te wszystkie zalety przesuwają się i na dużo doświadczone właściwości wysokooktanowej benzyny. Skoro mieszanka może być doprężona, wtedy potrafi być jej nieco, zarówno po części powietrza, kiedy i paliwa. Teoretycznie, spalanie powinno stanowić prymitywniejsze także to nawet o 1,5%. Dodatkowo, pełne spalanie powoduje, że powstaje mniej nagarów, silnik mniej się brudzi, a dzięki temu wolniej zużywa. 

Temat w ostatnim, że tankowanie benzyny E98 ma pomysł i podaje konkretne korzyści, gdy silnik jest do niej dostrojony. To znaczy, że powinien wynosić dobrze ustawiony zapłon, a faza otwarcia zaworów ssania winna być przesunięta w okresie tak, żeby ograniczyć ilość powietrza w cylindrze.

Niestety, w realizacji większość silników kierowana jest poprzez poprawiający się „uniwersalny” sterownik. Silnik zgaduje, jakie paliwo zatankował kierowca po temperaturze spalin. Na ostatniej zasadzie określany jest element zapłonu a czas zaczęcia zaworów. Ta inna czynność możliwa jest zresztą tylko i wyłącznie wtedy, gdy firma ma system zmiennych faz rozrządu.

Takie uniwersalne mapy zapłonowe traktują tę wartość, że dają szansę tankowania zarówno benzyny 95, kiedy i 98. Niestety, nie są na końcu elastyczne, żeby wykorzystać cały potencjał benzyny z znaczniejszą miarą oktanów. Efekt? – w części silników przystosowanych do zasilania benzyną 95, tankowanie 98 nie daje praktycznie nic… Obiecanej przy dystrybutorze mocy zupełnie nie przybywa, a spalanie spada praktycznie niezauważalnie. Tylko pieniędzy w portfelu ubywa więcej. 

Stosowanie E98 na pewnie nie zniszczy silników dopasowanych do benzyny o niższej liczbie oktanowej. Żałowanie jednostce oktanów i tankowanie „słabszej” bezołowiówki, jeśli producent zaleca tylko E98, może jednak doprowadzić do odpowiednich awarii. To ważne zwłaszcza w wypadku silników turbo, gdzie bardzo wczesny wybuch mieszanki (przy założonym zaworze ssącym) może sprawić do rozerwania całego kolektora.

About admin

Check Also

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem określa się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem decyduje się …