Strona główna / Ciekawostki / Czym różni się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im stanowi ona piękniejsza, tym paliwo stanowi niezmiernie silne na duży dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki.

Czym różni się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im stanowi ona piękniejsza, tym paliwo stanowi niezmiernie silne na duży dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki.

Czym drudzy się benzyna 95 od 98? Chodzi o liczbę oktanów – najogólniej mówiąc, im jest ona większa, tym paliwo stanowi szczególnie wytrwałe na trudny dla silnika niekontrolowany samozapłon mieszanki. Benzyna 98-oktanowa wytrzymuje większe sprężanie, zapłon mieszanki może zatem następować stosunkowo późno, jak stała ona maksymalnie ściśnięta. Dzięki temu cykl działalności jest dosyć mały i doskonały, a spalanie jest właściwie wszystkie.

Te wszystkie zalety przesuwają się i na dużo doświadczone właściwości wysokooktanowej benzyny. Skoro mieszanka może być doprężona, wtedy potrafi być jej nieco, zarówno po części powietrza, kiedy i paliwa. Teoretycznie, spalanie powinno stanowić prymitywniejsze także to nawet o 1,5%. Dodatkowo, pełne spalanie powoduje, że powstaje mniej nagarów, silnik mniej się brudzi, a dzięki temu wolniej zużywa. 

Temat w ostatnim, że tankowanie benzyny E98 ma pomysł i podaje konkretne korzyści, gdy silnik jest do niej dostrojony. To znaczy, że powinien wynosić dobrze ustawiony zapłon, a faza otwarcia zaworów ssania winna być przesunięta w okresie tak, żeby ograniczyć ilość powietrza w cylindrze.

Niestety, w realizacji większość silników kierowana jest poprzez poprawiający się „uniwersalny” sterownik. Silnik zgaduje, jakie paliwo zatankował kierowca po temperaturze spalin. Na ostatniej zasadzie określany jest element zapłonu a czas zaczęcia zaworów. Ta inna czynność możliwa jest zresztą tylko i wyłącznie wtedy, gdy firma ma system zmiennych faz rozrządu.

Takie uniwersalne mapy zapłonowe traktują tę wartość, że dają szansę tankowania zarówno benzyny 95, kiedy i 98. Niestety, nie są na końcu elastyczne, żeby wykorzystać cały potencjał benzyny z znaczniejszą miarą oktanów. Efekt? – w części silników przystosowanych do zasilania benzyną 95, tankowanie 98 nie daje praktycznie nic… Obiecanej przy dystrybutorze mocy zupełnie nie przybywa, a spalanie spada praktycznie niezauważalnie. Tylko pieniędzy w portfelu ubywa więcej. 

Stosowanie E98 na pewnie nie zniszczy silników dopasowanych do benzyny o niższej liczbie oktanowej. Żałowanie jednostce oktanów i tankowanie „słabszej” bezołowiówki, jeśli producent zaleca tylko E98, może jednak doprowadzić do odpowiednich awarii. To ważne zwłaszcza w wypadku silników turbo, gdzie bardzo wczesny wybuch mieszanki (przy założonym zaworze ssącym) może sprawić do rozerwania całego kolektora.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem określa się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem decyduje się …