Strona główna / sport / Czy potrzebujemy jakiegoś buta dobrze radzącego sobie z wodą? Cieplejszego? Oraz może idealny będzie but trailowy z agresywnym bieżnikiem?

Czy potrzebujemy jakiegoś buta dobrze radzącego sobie z wodą? Cieplejszego? Oraz może idealny będzie but trailowy z agresywnym bieżnikiem?

Zaatakowała nas zima. Pada śnieg. W ogrodach już nie istnieje właściwie wesoło, łatwiej się potknąć, łatwiej poślizgnąć. I powstaje pytanie, w których butach biegać w taką pogodę? Czy potrzebujemy jakiegoś buta dobrze radzącego sobie z wodą? Cieplejszego? A że idealny będzie but trailowy z agresywnym bieżnikiem?

Buty trailowe

Ja sam cały rok biegam w częstych „szosówkach”. Ludzie kupują buty trailowe myśląc, że dzięki nim doskonałą się będzie biegało po śniegu. Przecież w moim przypadku nigdy się toż nie sprawdziło. Lubię jak w bucie jest mi wygodnie. Jak jest elastyczną podeszwę, miękką cholewkę. Natomiast buty trailowe są pisane na duży teren. Na mięcie kamienistych ścieżek, zbieganie po lewych ścieżkach. Natomiast prawo istnieje taka, że w centrum nie do kraju potrzebujemy takiego buta. Dla mnie osobiście powoduje on dobrze szkód niż korzyści. Boląca stopa, mało wygodne bieganie po asfalcie. But na może jest niebezpieczniejszy, mniej dynamiczny. Więc klasycznym butom trailowym mówię łatwo nie dla biegania po osiedlu i miejskich parkach.

Miejskie buty trailowe

Nawet nie wiem czyli taka firma jest, jednak już tłumaczę o co mi chodzi 🙂 Kiedy szybko uprzecie się, że chcecie być but z bieżnikiem na duży teren zaś nie ruszacie nosa poza miasto to polecam hybrydę buta szosowego z trailowym. Posiadają tą zaletę, że bieżnik nie jest na końcu agresywny, żeby bardzo przeszkadzać nam w stylu po asfalcie. Cholewka jest zgodna, nie pamięta jeszcze zbędnego plastiku i wzmocnień dodających się w głowach. Podeszwa stanowi daleko elastyczna. W takim bucie można szybko normalnie trenować jednak moim przekonaniem dalej funkcje buta są bardzo rzadko wykorzystywane w lokalnych warunkach i trochę nie inwestowałbym w taki zakup.

Obuwie z membraną

Kupujemy klasyczny but ale z wodoodporną membraną. Niby fajnie, but nieprzemakalny ale i nie do celu. Trzeba sobie uświadomić, iż taki but jest szerszy, jak wleci woda do buta to już nie wyleci 🙂 Poza tym niezwykle grzeje się w nim stopa. Na palcach jednej ręki policzyłbym dni, gdzie taki but naprawdę się przyda. Więc myślę, że o tę kasę dać na następny zakup. Znacznie dogodnym podejściem jest tutaj lekka membrana. Niestety jest ona w 100% wodoodporna, jednak na drobny deszcz i kałuże zbiera się idealnie. Jest łatwa, w zimę jest gorąco w nogę natomiast nie grzeje przesadnie. To rzeczywiście ogromny wybór i każdemu go mówię. Sam mam zawsze jedną taką niewiele w szafie.

Tradycyjny but szosowy

To zupełnie mój lider. Bo siedząc w centrum ile tak właściwie jesteśmy dni kiedy wszędzie leży śnieg? Ile razy będziemy latać w błocie? Myślę, że obiektywnie mając będzie wówczas mało dni w roku (ok, zima 2012/2103 była pod tym sensem wyjątkiem 🙂 ). I staje pytanie, czy warto inwestować w buty przeznaczone głównie do takich warunków? To raczej oczywiście jak by ktoś kupował samochód terenowy bo codziennie jeździ odcinkiem dziurawej drogi. Ok, że ktoś ma kasę toż kiedy daleko tak! Ale jeżeli masz wybór, kupić nowy but szosowy albo jakąś „zimówkę” to zdecydowanie polecam ten pierwszy wybór. Ewentualnie polecam but z małą membraną, który sprawdzi się idealnie od jesieni do wiosny. Przecież tak właściwie ja cały rok biegam w prostym bucie. I biega mi się w nim dobrze. Jak mi zimno to daję dwie pary skarpet. Gdy się zmoczy wtedy na następny trening zabieram drugą parę. Oraz kiedy szybko się wywrócę to wyłącznie na lodzie gdzie nawet agresywny bieżnik nie pomoże.

O admin

Sprawdź także

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na świeżej prostej.

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są teraz na tej prostej. Sprawą, nad …