Strona główna / Ciekawsotki / Czosnek to jakiś z delfinach i regularnie używanych naturalnych antybiotyków.

Czosnek to jakiś z delfinach i regularnie używanych naturalnych antybiotyków.

Czosnek to pewien z delfinach i regularnie wykorzystywanych naturalnych antybiotyków. Wpływa on ale nie właśnie na ludzi, ale i na rośliny. Stosowanie czosnku w hodowli kwiatów doniczkowych, ogrodowych, warzyw czy drzewek owocowych jest także ciężkie, i efektywne. Jak czosnek oddziałuje na rośliny i jako go użyć? Przekonajcie się. 

Zarówno ząbki czosnku, jak i spełnione spośród niego preparaty są robienie bakterio- i grzybobójcze, zapobiegają pojawieniu się wielu szkodników, jak chociażby mszyce, tarczniki, wciornastki czy mączliki, są też bezpiecznym sposobem, aby się ich pozbyć. Czosnek wzmacnia odporność roślin, stosuje się go rzadko, by zdezynfekować glebę. Wszystkie wymienione właściwości czosnek zawdzięcza ważnym w soku, miąższu, ale też łupince związkom siarki. 

Aby ochronić i wzmocnić rośliny, można zastosować same ząbki czosnku co chwila więcej dwa miesiące wystarczy wetknąć przecięty na pół ząbek do doniczki. W parku właściwie jest umieścić czosnek między roślinami (np. truskawkami – uchroni je przed szarą pleśnią).

Z czosnku można dokonać i napar, którym opryskujemy cele i liście. Niczym go zrealizować? Ok. 75 g rozdrobnionych ząbków (ok. 15 sztuk) zalewamy 10 litrami wody – koniecznie gorącej – i trzymamy pod przykryciem na ok. pół godziny. Powstałym roztworem (nierozcieńczonym) opryskujemy rośliny zapobiegawczo, a jeszcze gdy roślina ma lub zaatakowały ją szkodniki.

Proste są też nowe łupinki pozostałe po obieraniu czosnku, które zamiast wyrzucać do kosza, warto zakopać w pobliżu roślin.

O admin