Strona główna / Ciekawostki / Co roku setki Polaków szukają tego pięknego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego pięknego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka nad Bałtykiem. Kuracjusze, turyści, rodziny – wszyscy szukają nasyconego jodem powietrza w szansy, że da im ono zdrowie także efektywniejsze samopoczucie. Jednak gdy to naprawdę jest z tym jodem? 

Niedobór jodu w organizmie mężczyznę stanowi punktem na wszelkim świecie. W Polsce w 1997 roku podjęto uchwałę o jodowaniu soli spożywczej, aby zachować mieszkańców kraju – zwłaszcza płynących z jego południowych krańców – przed różnego typie chorobami. Objawia się bowiem, że pierwiastek ten wpływa na funkcjonowanie wielu narządów. Związany jest właśnie często z działalnością tarczycy, której hormony pełnią funkcje regulujące i wchodzą na procesy przemian energetycznych, wzrost, pracę mięśni (i serca) i związku rozrodczego, syntezę białek, rozwój oraz praktykę mózgu i funkcjonowanie systemu nerwowego.

Kiedy się okazuje – jod jest dla nas niezmiernie ważny. Kiedy w systemie stanowi go za chwila, nasza odporność na stres maleje, czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Przedstawia się to też na wyglądzie swoich włosów, skóry oraz paznokci. U dzieci wpływa także na energię koncentracji i rozwijania się, jak również wzrost i rozwój psychofizyczny.

Więcej tego niezbędnego do utrzymania zdrowia pierwiastka występuje w wodzie morskiej i produktach spożywczych, które prowadzone są na ziemiach bogatych w jod. Znajdziemy go to w rybach morskich, soli nieoczyszczonej lub jodowanej, owocach morza i drożdżach. Oraz tym, którym jodu wciąż mało, polecamy polskie morze.

Od tradycyjna kobietom w ciąży oraz małym dzieciom zapisuje się wyjazdy na obszary nadmorskie. Już kilka wieków temu rozumiano, że są to wycieczki po zdrowie, ponieważ powietrze w okolicach położonych nad Morzem Bałtyckim widocznie poprawiało zdrowie. Tajemnica żyje w jodzie, jaki ustala się w wodzie morskiej, która parując nasyca tym tematem powietrze, aby następnie opaść na podłogę. Dlatego woda, gleba i powietrze w dziale nadmorskim są tak wielkie w obecny pierwiastek. Należy zaznaczyć, iż im przy morza, tym jodu więcej.

Nie, w Polsce wyłącznie w obszarze wąskiego – bo liczącego jedynie 5 do 7 kilometrów – pasa nadbrzeżnego występuje wyraźnie zwiększone stężenie jodu. Ponadto Bałtyk, jako morze chodzące do chłodnych, nie wydziela do atmosfery aż naprawdę długiej miary tego znakomitego pierwiastka. Nie znaczy to zawsze, że podania o pozytywnym wpływie powietrza nad Morzem Bałtyckim są wymyślone. Spacery nad brzegiem działają dobrze nie dopiero na samopoczucie, lecz i wspomagają leczenie chorób, które związane są z niedoborem jodu. Należy a jak najczęściej używać z łatwości wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Jeżeli choć nie mamy ku temu szansy, możemy w jakiejś chwili wybrać się do najbliższej groty solnej. Krótki element w takim miejscu zrekompensuje nam brak wakacji i zapewni odpoczynek, będący krótkim substytutem wyjazdu nad morze.

O admin

Sprawdź także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem określa się na rozpoczęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebawiący się cukiernictwem decyduje się …