Strona główna / Bez kategorii / Ciekawe bio triki w ogrodzie

Ciekawe bio triki w ogrodzie

ogród Sukces ogrodnika zawsze zależy od podłoża, w którym są rośliny. Przylegający do nas kawałek podłodze jest ogrodem, natomiast nie naturalnym zbiorowiskiem roślin, dlatego własna praca ogrodnicza jest koniecznością. Niech to przecież będzie sposób kompromisu pomiędzy nieokiełznaną naturą, jaka zależała natychmiast przeobrazić nasz kawałek podłogi w raj dla „chwastów”, oraz tym, co wiemy przez „ogrodnictwo”. Jeżeli sytuację, jaką zastaliśmy potraktujemy jako „materiał” do czynienia własnej wizji miejsca, akceptując istniejące warunki glebowe, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie – stworzymy okazję na swobodną współpracę tego, co naturalne z polską ogrodniczą działalnością. Na platformie obserwacji dzikich roślin, które samowolnie wyrosły na gruncie przyszłego ogrodu, możemy dużo dobrze powiedzieć o wartości gleby: albo jest podmokła (z zalegającą wodą), czy sucha, uboga, i chyba bardziej zasobna, czy jest zła, lub może zasadowa? Informacja ta ułatwi nam dobrać roślinność w polskim przyszłym eko-ogrodzie i stworzyć ważne dla niej podłoże. Bardzo użyteczne w ostatnim obiektu przejawiają się chwasty i finezja ich szukania, dlatego wchodźmy do atlasu chwastów, czerpiąc z książek książkowych i internetowych.

Gruzełki, to znane gołym okiem (i dodatkowo dużo przez lupę) porowate mini-struktury o średnicy ok. 0,2-10 mm, decydujące o żyzności gleby. Porowatość toż opcja zatrzymywania wody i powietrza, a jeszcze wielka baza dla mikroorganizmów glebowych. Gruzełki są bardzo delikatną instalację i łatwo ulegają rozbiciu na zysk tego, że wapienna zaprawa w ich mineralnej konstrukcji jest używana przez będące w ziemi rośliny albo wypłukiwana przez kwaśne deszcze, które w mieście zdarzają się dość często. Gleba osiada wówczas i zmienia odczyn na kwaśny. Na takim podłożu jest co daleko mech. Ponieważ właśnie istotne jest uzupełnianie wapnia w roli węglanem wapnia, mielonymi dolomitami oraz różnymi nawozami wapniowymi. Po utracie wapnia gruzełki rozpadają się na grup drobne, tracąc swoją porowatą budowę. Gleba piaszczysta nie ma to już możliwości zatrzymywania wody, która łatwo wyparowuje albo spływa do mniejszych warstw. Gleba gliniasta, która obecność powietrza zawdzięcza właśnie porowatym gruzełkom, jest całkowicie pozbawiona tlenu, stoi się zbita z zalegającymi po deszczu kałużami, natomiast w sezonie upału zmienia się w pękającą skorupę. W znaczeniach zacienionych płaci się glonami i mchem.

W swym eko-ogrodzie powinien wystąpić drink z czterech rodzajów gleb. Wszystkie z nich nadają się do uprawy. A tu obowiązuje ważna zasada – „nie szkodzić”. Gleba to niewielka, żyjąca struktura – trzeba z nią współpracować, różnie – w współzależności od jej charakterze.
Piaszczysta, w jakiej prowadzą piaski z nieliczną domieszką gliny (do 20%). Jest tzw. „lekkim” podłożem z nadmiarem powietrza, lecz niedoborem wody, która po deszczu szybko spływa głębiej lub paruje do atmosfery. Żeby przywrócić jej jakość gruzełkowatą i sztukę przytrzymywania wody, należy dokładnie dostarczać części gliniastych, nawozów wapiennych i kompostu.
Piaszczysto-gliniasta, przeciętna, w której znajduje się od 20% do 40% gliny. Nie musi specjalnej troski, wystarczy dbać tylko o określone uzupełnianie próchnicy i węglanu wapnia. Na glebach lekkich i piaszczysto-gliniastych można prowadzić ogrody o charakterze stepowym, murawowym lub tzw. wrzosowiska z inicjatywą roślin pochodzących z takich właśnie zbiorowisk, na dowód: macierzanki, rozchodniki, kostrzewy, wrzosy, jałowce.
Gliniasto-piaszczysta, która obejmuje z zmiany mniej (od 20% do 40 %) piasku, resztę i stanowi glina. Przy dobrej pielęgnacji (uzupełnianie wapnia i kompostu) jest najwydajniejszym podłożem ogrodniczym.
Gliniasta istnieje też dobrym, „trzymającym wodę”, rodzajem gleby, ma jednak za mało piasku (do 20%), który należy dodawać, wymaga i stałego spulchniania (szczególnie, kiedy na produkt opadów zamieni się w pękającą skorupę) i dostarczania próchnicy kompostem ogrodowym.

Najlepiej kupowane przez większość roślin ogrodniczych są gleby piaszczysto-gliniaste i gliniasto-piaszczyste. Jednak żyzność tym rolom jest w kształcie dać utrzymanie struktury gruzełkowatej. Zadbajmy o to poprzez systematyczne, jesienne dosypywanie kilkucentymetrowej (3-5 cm) warstwy ogrodowego kompostu z węglanem wapnia i przemieszaniu powierzchniowo spulchniaczem z żyjącym podłożem. W przypadku gleb lekkich – piaszczystych, dostarczenie kompostu zwiększa możliwość przytrzymywania wody i składników pokarmowych przez wytworzone gruzełki. W glebach cięższych – gliniastych, dzięki dostarczonemu kompostowi oraz dokonywaniu się porowatych gruzełków rozwija się ilość powietrza w glebie. Tam, gdzie rosną rośliny wieloletnie, przysypanie jesienią gleby kilkucentymetrową (3-5 cm) warstwą kompostu ochroni zimą podłoże i korzenie roślin przed wyschnięciem i chłodem. Przemieszanie z żyjącą glebą należy zrobić dopiero podczas wiosennych sposobów w parku.

Link sponsorowany: nasiona konopi sklep

O admin

Sprawdź także

Witamina C lewoskrętna – obalamy niebezpieczny mit towar stanowi promowany

Poznaj najaktualniejsze rady dotyczące różne witaminy C lewoskrętnej. Efekt ostatni jest proponowany poprzez kilku nieuczciwych …