Strona główna / Dentysta / Borowanie więc dla grupie z nas najmniej przyjemna część wizyty u dentysty.

Borowanie więc dla grupie z nas najmniej przyjemna część wizyty u dentysty.

Reklama: Technik dentystyczny Bydgoszcz

Borowanie to dla grupie spośród nas kilka przyjemna część wizyty u dentysty. Wystawia się, że usunięcie próchnicy bez zastosowania wiertła jest osiągalne. Tylko czy skuteczne? Sprawdź, które są możliwości działania zębów bez borowania i gdy bogata spożywa wykorzystać.

Borowanie, czyli usuwanie wiertłem zaatakowanej przez próchnicę tkanki zęba, zwykle pozostawia po sobie wiele negatywnych wspomnień. Naukowcy ciągle szukają alternatywnego sposobu budowania ubytków, i pacjenci niecierpliwie wyczekują nowinek, które dają leczenie zębów bez wiertła. Czy najróżniejsze technologie wyprawy z próchnicą są okazję zastąpić tradycyjne wiertło? Dzięki innowacyjnym lekom oraz jeszcze doskonalszej aparaturze leczenie zębów nie musi wchłaniać się z cierpieniem. Okazuje się jednak, że dzisiejsze strategie działania nie są tak wspaniałe niczym się spodziewano, i jednakże w poszczególnych wypadkach mogą być praktyczne, nie wciąż ważna je wykorzystać.

Leczenie bez wiertła: co zamiast borowania u dentysty?

Żel Carisolv

Żel Carisolv pojawił się ponad 10 lat temu jako bezwiertłowa metoda leczenia próchnicy. Podczas zabiegu dentysta pobiera na gorący ząb kroplę żelu, który rozmiękcza tkanki zaatakowane przez próchnicę. Dzięki temu lekarz może kosztuje zeskrobać specjalistycznym narzędziem, i wtedy założyć gips lub plombę. Zaletą żelu istnieje więcej jego skład – substancja czynna rozpuszcza wyłącznie chorą tkankę, nie szkodząc zdrowej. Niestety, ta technika leczenia poszukuje się właśnie w przykładu młodych ubytków. Istnieje podobnie pracochłonna oraz nie do efektu bezwiertłowa, bowiem często dentysta musi sięgnąć po stare wiertło, aby wyeliminować stare wykonanie lub oczyścić miejsca ciężko dostępne.

Ozonoterapia

Ozonoterapia to szkoła, która używa do usuwania próchnicy ozon. Alkohol ten umożliwia na silne zniszczenie bakterii i remineralizację (samodzielną odbudowę) wyjałowionych tkanek. Przed zabiegiem leczony ząb należy tak oczyścić (np. metodą tradycyjną lub abrazji powietrznej) i uszczelnić specjalnym kapturkiem. Następnie pod kapturek wkłada się gaz, który odkaża powierzchnię zęba. Leczenie ozonem zbiera się w przykładzie małych zmian próchnicowych oglądających się na stref szkliwa, niekiedy nie trzeba nawet zakładać wypełnienia. Jeżeli natomiast ubytek jest całkowity, goi się go tradycyjnie, a ozon dopasowuje się dodatkowo – po umyciu zęba, ale przed plombowaniem.

Abrazja powietrzna

Abrazja lotnicza to forma, w jakiej zamiast wiertła odczuwa się cieniutkiej dyszy, spośród jakiej pod wielkim ciśnieniem podkreśla się strumień powietrza wraz z częściami tlenku glinu, pozwalający dobrze zetrzeć chorą tkankę zęba. Brak jest natychmiastowy, zazwyczaj nie powoduje bólu (natomiast nie zawsze gra się go usunąć). Abrazję powietrzną przypisuje się do zwalczania starych plomb i tłumaczenia zmian próchnicowych. Opracowując dalsze ubytki, niekiedy powinien zastosować tradycyjnych instrumentów. Po środku długo rozwija się uczucie suchości i gruntu w ustach, gdyż podczas stosowania techniki abrazyjnej występują niezliczone liczby pyłu. Spośród bieżącego też względu nie że stanowić ona dawana u chorych na astmę.

Ultradźwięki

Ultradźwięki są wykorzystywane głównie do zbierania kamienia nazębnego, wtedy zużywa się urządzenia wytwarzającego ultradżwięki (skaler). Zmieniając końcówkę na bardziej inwazyjną, można też wykonywać ubytki. Zawsze ta technologia jest cokolwiek znacząca, nie przylega do bezbolesnych i nie można jej wykorzystać we wszelkich przypadkach.

Laser

Opracowywanie ubytków (nawet głębokich) laserem liczy na odparowywaniu chorych tkanek zęba za pomocą impulsów światła. Właściwie wykonana wielkość jest oczyszczona oraz z razu można włożyć wypełnienie. Środek jest kompletnie mniej poważny niż przy zachowaniu doskonałych narzędzi, pozbawiony efektów dźwiękowych, wibracji. Istnieje owo jednakże metoda uciążliwa także każe od lekarza dużej precyzji, bo wystarczy chwila nieuwagi lub szybki ruch, a wiązka słońca może popsuć zdrowe szkliwo lub dziąsło. Laser nie kształtuje się do wykorzystania w trudno dostępnych ubytkach ani do usuwania wypełnień kompozytowych (pogrążają się). Właściwa istnieje podobnie cena – jedno zaopatrzenie stanowi szalenie wartościowe, a oraz koszt zabiegu jest prosto wyższy.

Do tej chwili żadna z oryginalnych technik nie pokazała się tak imponująca, by któryś z dentystów zupełnie wycofałem z standardowego rodzaju działania. Na ogół wymagają one bowiem większych nakładów finansowych, łączą się z dłuższym opracowywaniem braków zaś przeżywają wiele otoczeń w użytkowaniu. Borowanie nadal to pozostaje najbliższym i najpopularniejszym, oraz przez to niejednokrotnie łączonym sposobem usuwania chorych tkanek zęba. Wiertło precyzyjnie wycina zmiany próchnicowe niezależnie od średnicy oraz środowiska ubytku. Tocząc się z ogromną prędkością, daje a wysoką temperaturę, która rozgrzewa tkanki zęba, przez co brak jest ciężki. A temat tenże potężna rozwiązać, podając skuteczne znieczulenie. Postawa tym stale udoskonalane są instrumenty rotacyjne (wszystkie końcówki, jakie posiadają wiertła) – są coraz intensywniejsze również świetnie chłodzone, ażeby nie przegrzewać zęba i ograniczyć nieprzyjemne doznania podczas zabiegu.

O admin