Strona główna / nauka / Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu głębokich oraz technicznych przełomów.

Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu głębokich oraz technicznych przełomów.

Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu prawdziwych i technicznych przełomów. Niestety, słabo przenikały się do marce publicznej, bo przesłaniały je delikatne kryzysy, które interesowały uwagę światowych mediów.

Ale zaryzykuję tezę, że zbyt sto lat pany będą wysoce dbali zauważenie pierwszych fal grawitacyjnych, wyhodowanie komórek jajowych całkowicie poza organizmem mamy lub pojawienie się niewielkich i niedrogich sekwencjonerów DNA niż obecne zakręty światowej polityki.

Po raz pierwszy uwieczniono na Roli fale grawitacyjne

O znalezieniu fal grawitacyjnych ogłosili w lutym astrofizycy na paru konferencjach prasowych, które razem odbyły się w USA i Europie.

Bycie takich fal przewidział Albert Einstein dokładnie sto lat temu, w rodzimej pracy z 1916 roku, a do owej fazy istniały na nie tylko pośrednie dowody. Fale grawitacyjne nie rozchodzą się w płaszczyźnie kiedy na wzór fale elektromagnetyczne czy akustyczne. To oscylacje samej czasoprzestrzeni. Powodują, że jedna przestrzeń kurczy się i wzmacnia.

Fale zostały zapisane 14 września 2015 roku przez dwa amerykańskie detektory LIGO – w mieszkanie Waszyngton i Luizjanie. Sygnał przez parę miesięcy sprawdzał zespół kilkuset analityków z całego globu, wśród nich też fizycy z Nasz, którzy sprawiają grupę Polgraw. Dziewięciu z nich jest podpisanych pod opowiadaniem o odkryciu, które przedstawi się w czasopiśmie „Physical Review Letters”.

Z obserwacje wynika, że fale zostały obudzone przez dwie czarne dziury, które spiralnie siadały na siebie także zlały się w poszczególną ważniejszą czarną dziurę. Wtedy największa eksplozja, jaką zarejestrowaliśmy w przygodzie. Kataklizm cięższy niż wybuchy supernowych czy błyski gamma.

W kawałku sekundy zlewające się czarne dziury wyemitowały o dużo więcej sile, niż w tym jedynym okresie wyświeciły łącznie wszystkie gwiazdy w kosmosie. Stara zatem stąd w obecnym elemencie eksplozja prostsza niż wszystek Wszechświat. Wydarzyła się w tras ponad miliarda lat świetlnych

Po dojściu do nas amplituda tych fal spadła tak strasznie, że przejeżdżając przez Ziemię, wspominały już tylko minimalne kurczenie i rozciąganieprzestrzeni. 4-kilometrowe ramiona detektorów LIGO uległy zmianie o tylko jedną tysięczną średnicy jądra atomu. Ta nieliczna zmiana (a jej wzrost w ciągu) została jednak dobrze zmierzona, co jest popularnym sukcesem eksperymentu.

O admin