Strona główna / Nowe technologie / Aby wspominać o właściwej walk o użytkownika na jeszcze dużo konkurencyjnych rynkach, trzeba zdecydowanie automatyzować produkcję.

Aby wspominać o właściwej walk o użytkownika na jeszcze dużo konkurencyjnych rynkach, trzeba zdecydowanie automatyzować produkcję.

Reklama: organizacja produkcji

Aby wspominać o właściwej walk o klienta na jeszcze dużo konkurencyjnych rynkach, trzeba zdecydowanie automatyzować produkcję. Na ostatnim miejscu rozwój Polski i swoich firm wydaje się dość dynamiczny, ale do najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów wciąż wiele nam brakuje. Na szczęście dostępny jest były wzrost wykorzystania systemów automatyki produkcji. 

Automatyzacja gospodarki to proces, przez jaki odbywa większość krajów na dorobku, jakie pragną dogonić najbardziej rozwinięte gospodarki świata. Na stanowisku tracą gdyż te gałęzie przemysłu, w których najważniejsze są małe koszty produkcji (zwłaszcza koszty pracy), i ich miejsce coraz częściej wykorzystują sektory wymagające większej automatyzacji procesów produkcyjnych. I choć umieszcza się to oczywistością, z jaką niewielu polemizuje, rozwój automatyzacji przemysłu w Polsce (i nie tylko) natrafia na liczne bariery. 

Faktem jest przede każdym niewielki stopień innowacyjności naszej gospodarki, co przekłada się na bariery we podejmowaniu nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań. Pod tym powodem na miejscu Europy Polska cały okres mieszka w tyle, ustępując bardzo nie tylko czołowym gospodarkom zachodnim, ale także niektórym krajom z polskiego kraju (Czechom, Słowacji, Węgrom), gdzie w dzisiejszych latach pojawiło się sporo inwestycji zagranicznych. Pocieszające istnieje natomiast, iż w niniejszej kwestii w współczesnym etapie drgnęło też w Polsce i jest szansa, że nadrobimy stracony dystans przynajmniej do wspomnianych trzech krajów.

Wciąż wielu firm tworzy również obawy przed wielkimi inwestycjami i osiąganiem w inne segmenty rynku. Polscy przedsiębiorcy są niewielką miłość do inwestowania dodatkowo nie zmieniają tego nawet fundusze unijne czy państwowe, jakie zamierzają wspierać innowacyjność własnych firm. W efekcie głównymi podmiotami występującymi w Polsce zapotrzebowanie na rzeczy przemysłowe i bliskie im dania są wciąż największe przedsiębiorstwa, w współczesnym polskie filie obecnych w Polsce koncernów zagranicznych. Mimo dynamicznego postępu w tym zakresie wciąż widać brak odpowiedniego zaplecza produkcyjnego w obszarze automatyzacji. To sprawia, że większość nabywanych narzędzi i maszyn pochodzi z zagranicy, co podwyższa koszty inwestycji.

Wysokie koszty, nawet przy uwzględnieniu dopłat, są oficjalnie największą barierą szybszego rozwoju własnych firm. Ale bez początkowego wkładu trudno podejrzewać o wpadnięciu na ogromniejszy stopień rozwoju, co jednak umieszcza się nieuniknione. Automatyzacja bowiem zapewnia szereg korzyści: od poprawy efektywności procesów produkcyjnych, przez uzyskanie większej pewności i bezpieczeństwa, po wzrost sytuacji i wolumenu wytwarzanych produktów

O tym, że Polska stanowi w końcu pod względem postępie technologicznego, świadczy wiele wskaźników. W terenie udziału branż high-tech w pełnej liczbie ludzi zajmuje piąte miejsce z efektu w Grupie Europejskiej (wyprzedzając jedynie Litwę, Rumunię, Chorwację i Portugalię). Produkty wysokiej techniki mają jedynie ok. 7% polskiego eksportu, podczas jak w Niemczech, Czechach albo na Węgrzech udział ten wynosi kilkanaście procent.

Ostatnia dekada pokazuje jednak, że proces automatyzacji polskiego przemysłu sukcesywnie postępuje. Od 2008 r. łączna liczba zainstalowanych w polskich przedsiębiorstwach automatycznych urządzeń wzrosła prawie o połowę. Jak prowadzą dane GUS, grupa tego typu instytucji oraz akcesoriów rozwijała się w ok. 7-procentowym średniorocznym tempie, a więc większym od tego, w jakim żyły w tymże jedynym czasie PKB lub wartość dodana w przemyśle.

Niestety trend ten działa tylko małych także ogromnych firm, zatrudniających powyżej 49 pracowników. Wśród małych przedsiębiorców przyrost jest dalej minimalny. Według szacunków we wszelkich firmach przemysłowych robiących w swym regionie liczba zautomatyzowanych urządzeń przekracza 120-130 tys. sztuk, z czego więcej 110 tys. przypada na ważne i średnie przedsiębiorstwa. Największy udział małych firm w pełnej liczbie zainstalowanych narzędzi tego rodzaju (ok. 30%) zobowiązuje się ze stosowaniem obrabiarek laserowych sterowanych numerycznie, ale już np. w regionie robotów i manipulatorów przemysłowych stanowi on zaledwie 5%, w części pozostałych kategorii zaś nie przekracza kilkunastu procent.

Największą grupę narzędzi do automatyzacji produkcji w naszych spółkach stanowią nieprzerwanie komputery do sterowania i organizowania procesów technologicznych (ok. 40% ogółu). 17% całości przypada na drogi produkcyjne w cali automatyczne, niemal drugie końcu – na proste produkcyjne sterowane komputerem. Najszybciej rośnie udział robotów i manipulatorów przemysłowych, które w 2013 r. stanowiły ok. 12% wszystkich urządzeń automatyki przemysłowej zainstalowanych w powszechnych i solidnych firmach, podczas jeśli jeszcze 5 lat wcześniej udział ten miał tylko ok. 9%. Kategoriami produktowymi, które konsekwentnie zyskują na stanowisku, są również centra obróbkowe (ok. 11% wszystkich urządzeń automatyki) oraz obrabiarki laserowe sterowane numerycznie (które stanowią jednak wciąż marginalne znaczenie, z udziałem poniżej 2% w wszystkim parku maszyn oraz urządzeń do automatyzacji produkcji). 

O tym, że automatyzacja polskiego przemysłu funkcjonuje w szybkim tempie, świadczy przyrost pewnych typów urządzeń automatyki odnotowany w minionym etapie. Widoczne stanowi obecne m.in. w obszarze robotów przemysłowych. W 2013 r. na własny rynek trafiło 692 nowych robotów, rok później już 1267, i w 2015 r. – 1795. Jak łatwo policzyć, w procesie ostatnich dwóch lat liczba dostaw nowych robotów zwiększyła się aż o 259%. Nasz rynek z 26-procentowym wzrostem od początku tej dekady plasuje się w Europie tuż za Czechami.

Przed lokalnym rynkiem robotów buduje się dość optymistyczna przyszłość. Świadomość korzyści pochodzących z automatyzacji prac jest jeszcze większa. Poza tym dokładnie zaczyna brakować rąk do rzeczy, zwłaszcza przy zadaniach jednostajnych, o wielkiej powtarzalności bądź oraz w groźnym dla zdrowia otoczeniu. Robotyzacja może w współczesnym przypadku przyczynić się do optymalizacji produkcji, nie tylko nasilając jej wolumen, lecz też poprawiając wartość i społeczny poziom bezpieczeństwa.

Rozwój automatyki gospodarczej w pełnej wadze związany jest z danej branży produkcji. Według danych GUS najważniejsza dawkę wszystkich linii produkcyjnych automatycznych i kierowanych komputerem zainstalowana stanowi w spółkach z przemysłu rafineryjnego, chemicznego i mineralnego. Największą siłę klientów centrów obróbkowych i obrabiarek laserowych są natomiast branże metalowa, elektroniczna, elektromaszynowa oraz maszynowa.

Z zmian pracy i innego typie manipulatory najczęściej mają wyposażenie zakładów produkcyjnych w szeroko pojmowanej branży transportowej, w ostatnim często w sektorze motoryzacyjnym, ale i stoczniowym, kolejowym oraz lotniczym.

Perspektywy światowej branży automatyki ekonomicznej są dużo korzystne. Szybki wzrost czeka głównie rynek robotów przemysłowych, a głównymi grającymi będą kraje azjatyckie. Polska gospodarka powinna nie tylko utrzymać, ale znacząco zwiększyć tempo automatyzacji procesów produkcyjnych. Bez tego niestety o konkurencyjność na dużo trudnych globalnych rynkach.

O admin

Sprawdź także

Projektem automatyzacji jest uzyskanie zoptymalizowanych planów produkcyjnych

Reklama: system mes Systemy MES i APS to dwie odrębne kategorie oprogramowania dla produkcji. APS to …